Delfínek

21. března 2009 v 0:46
Říše: Živočichové
Kmen: Strunatci
Podkmen: Obratlovci
Nadtřída: Čelistnatci
Skupina: Blanatí
Třída: Savci
Řád: Kytovci
Podřád: Ozubení
Čeleď: Delfínovití
Řád kytovci (Cetaceae) se skládá ze dvou podřádů: kosticoví (Mysticeti) a ozubení (Odontoceti). Ozubení se dále dělí na čeledě narvalovití, vorvaňovcovití, vorvaňovití, delfínovcovití, delfínovití. Do čeledě delfínovitých patří běluhy, delfín obecný (Delphius delphis) a delfín skákavý (Tursiops truncatus), který se nejvíce hodí k vědeckým účelům. Jeho latinský název je poněkud humorný. Tursiops truncatus totiž v překladu znamná nosaté mořské prase. Zřejmě proto se v češtině nepoužívají překlady latinských názvů, ale speciální česká jména živočichů.

.

Historický vývoj
Poprvé se delfíni objevili asi před 25 miliony let v miocénu. Jejich předchůdci byli prakytovci, kteří žili v eocénu před přibližně 60 miliony let. Článek spojující prakytovce a pravé kytovce stále chybí. Prakytovci pravděpodobně vznikli před 100 miliony let v křídě z primitivních savců. Od té doby se delfíni hodně změnili a ostatní kytovci také. Tyto změny si popíšeme později

Dolphin wallpapers

Představitelé
Delfín skákavý: tento druh delfínů není narozdíl od ostatních ohrožený. Vyskytuje se při pobřeží Atlantského oceánu, ve většině severní časti Tichého oceánu a také v Rudém moři a indomalajské oblasti. Dožívá se až 50 let, měří až 3,6 m a dosahuje hmotnosti 150 - 200 kg.
Delfínovec ganžský: tento delfín žije v řekách. Tělo má zbarveno jednobarevně, protože řeky, ve kterých žije, jsou velmi znečištěné a jejich obyvatelé nedohlédnou na více než na několik centimetrů. V tomto prostředí se mu velice hodí echolokace.
Delfín obecný: čelisti má prodloužené v dlouhé monstrum, jaké lze najít například u žraloků. Přední končetiny jsou zašpičatělé. Je rozšířen ve vodách celého světa, výjimkou jsou severní oblasti. Měří 1,5 - 2,5 m váží od 80 - 100 kg. Samci jsou větší než samice. Žijí ve stádech, které čítají až 1000 jedinců, ale vyskytují se i menší, dvacetičlenná hejna. V době páření žijí samci a samice společně, ale jakmile tato doba pomine, samci jsou mimo stádo. Loví ryby a hlavonožce. Dokáže vyvinout rychlost až 45 km/h. Po roce březosti se rodí jedno mládě, ale výjimkou nejsou ani tři mláďata. Delfín obecný má na svém těle mnoho kreseb a barev. Podle odborníků neexistují dva stejně zbarvení jedinci.

http://wallpapers.in-world.info/dolphin/delfin2.jpg

Rozmnožování
Delfíni jsou gonochoristí, což znamená, že mají oddělené pohlaví, tedy vyskytují se jako samec a samička. Mají vnitřní oplození a patří mezi živorodé, tedy nekladou vajíčka. Vývoj plodu v děloze trvá něco mezi 10 a 12 měsíci. Mládě se rodí většinou pouze jedno, a to přibližně jedenkrát za dva až tři roky. Pupeční šňůra se krátce po porodu přetrhne a samice strká mládě na hladinu, aby se mohlo poprvé nadechnout. Samice se při porodu vzdálí od ostatních delfínů, ale ihned po porodu připlouvají nejméně dva další delfíni, kteří pomáhají samici dotlačit mládě na hladinu a také ji brání před žraloky. Poté se »asistenti« starají o zesláblou matku a mládě. To je v prvních dnech krmeno každých 26 minut. Přibližně za šest až sedm měsíců si dokáže ulovit svou první rybu.

tapeta delfín

Zajímavosti
Jeden delfín skákavý neustále doprovázel pošťáckou loď; po šestnácti letech této činnosti byl prohlášen za chráněného. Roku 1966 musel jeden jachtař opustit loď poškozenou v bouři. Tohoto smolaře pak hejno delfínů dostrkalo na břeh. Existuje zaznamenaný případ, kdy se delfín pokoušel vyslovovat anglická slova. Výbuch na lodi Rio Ataro vymrštil několik námořníků do vody a ihned se objevili žraloci. Naštěstí s nimi se vynořili i delfíni, kteří pak žraloky zahnali. Delfín, latinsky zvaný Tursiops truncatus, se do češtiny překládá jako delfín skákavý. Ale doslovný překlad zní "nosaté mořské prase".

Delfín pozadí na plochu


O soustavách
Dýchání: přestože se to zdá zvláštní, delfín dýchá plícemi. Aby mohl ve vodě přežít, musí mít speciální orgány. Jsou to například záklopky, které brání průniku vody do trávicí soustavy, nebo vzduchové váčky, ve kterých delfín zadržuje vdechnutou vodu nebo kyslík. Dýchací otvor má delfín na vršku hlavy, díky tomu může lépe dýchat.
Kostra: delfíní kostra je v mnohém podobná kostře savců, i když se najdou výjimky, například v kostře končetin. Čelisti mají delfíni dlouhé a zobákovité. V čelistech je zasazeno průměrně asi 100 stejných zubů kónického tvaru. Spodní čelist je delší než vrchní, delfín ji totiž používá k útokům na žraloky nebo jiné kytovce. Jak se dalo očekávat, ploutve jsou přeměněné přední končetiny, tudíž se skládají z pěti prstů, zápěstních, předloketních a pažních kostí. Kromě kulovitého kloubu, který připojuje končetinu k lopatce, jsou ostatní klouby pohyblivé pouze málo nebo vůbec ne. Kostra zadní končetiny je potlačena úplně až na dvě zakrslé kosti v pánevní oblasti, které nemají význam. Ve hřbetní ploutvi se nenachází kostěný základ, v ocasní je středová kost. Osovou kostru delfínů tvoří 7 krčních obratlů, 13 hrudních obratlů, 17 bederních obratlů a 27 ocasních obratlů, tedy celkem 64 páteřních obratlů. Trávicí a vylučovací soustava: delfíni jsou masožravci, živí se většinou rybami, ale nepohrdnou ani hlavonožci nebo bezobratlými živočichy. Kořist putuje z tlamy, kde je zpracována do válcovitého tvaru, do jícnu, kde je z ní vymačkána slaná voda. Dále putuje potrava přes dvě rozšířené části, které mají funkci předtrávení, dále do třetího žaludku, který má stejnou funkci jako náš, a pak do čtvrtého žaludku, kam ústí slinivka břišní a žlučník. Nakonec to, co z kořisti zbylo, putuje do poměrně tenkého střeva, které se na konci rozšiřuje. U samic ústí do kloaky, slepé střevo úplně chybí. Delfíní ledviny jsou nadměrně velké a mnohem složitější než naše. Díky nim vylučují delfíni velké množství soli získané z ryb nebo mořské vody. Kožní soustava: veškeré nerovnosti v trupu jsou vyplněny a zakryty tukovou vrstvou, takže má delfín přirozený hladký proudnicový tvar těla. U delfínů můžeme najít pasivní ochranu před turbulentním prouděním, které způsobuje až 60% tření. Tato ochrana je zajištěna kolagenními vlákny, která pomáhají pružnosti kůže. Existuje však i aktivní ochrana, která se uplatňuje především při rychlostech vyšších než 40 km/h. Podstatou aktivní ochrany je vytváření tzv. "běžící vlny" pomocí vznikajících kožních záhybů, které mění turbulentní proudění v laminární. V tukové vrstvě je uloženo velké množství svalů. Existují reflexní spoje mezi těmito svaly a nervovými zakončeními na povrchu pokožky, které určují povahu proudění. Delfínům je neustále nahrazována svrchní vrstva pokožky, takže je zaručena dokonalá hladkost a také se na pokožce nemůžou trvale zachytit žádné řasy a podobná havěť. Při zranění se pokožka okamžitě stáhne kolem rány a zbytek se vyplní tukem. Poté nastává obnovování kůže, dokud se rána úplně nezahojí, čímž je neustále udržován hydrodynamický tvar delfíního těla

Delfín pozadí na monitor


Zvláštnosti delfínů
Delfín může dosáhnout rychlosti vyšší než 40 kilometrů za hodinu. Delfíni jsou výborně maskováni. Shora jsou šedí, čímž splývají s mořským dnem, zespodu jsou bílí, a tak ladí se světlou hladinou. Pomocí dýchacích orgánů a speciálního jazyka dokážou delfíni vydávat zvuky, jako je pískání, vrzání, štěkání nebo mlaskání a těmito zvuky se mezi sebou dorozumívají. K tomuto užívají pod vodou dýchacího otvoru. Na vzduchu vydává zvuk jejich tlama. Tyto zvuky se nacházejí ve frekvenci od 0,25 kHz až do ultrazvuku o frekvenci mezi 80-220 kHz.
Je-li jeden z delfínů zraněn, požádá o pomoc a ostatní delfíni se mu snaží pomoci, například ho nadnášejí na svých hřbetech k hladině, aby se mohl nadechnout. Delfíni jsou stádová zvířata, loví ve skupinách čítajících až stovky jedinců. Přestože delfíni jsou savci, dokážou se potopit až na 15 minut a mohou pozřít kořist až 2 metry pod vodou. Samice delfínů spí nad vodou, kdežto samci pod vodou, tudíž se musí každých 15 minut vynořit, aby se mohli nadechnout. Delfíni se orientují pomocí echolokace, což je vnímání zvukových vln v oblasti ultrazvuku. Delfín vydá signál, který se šíří zvukovou vlnou. Tato vlna se při nárazu na nějaký objekt obrací zpět. Delfín dokáže tuto odraženou vlnu zachytit, a tak určit vzhled, vzdálenost a velikost objektu. Mateřský pud samic je tak silný, že je-li chyceno mládě, tak se samice snaží zůstat s ním, místo aby utekla. Největší počet zubů má pravděpodobně delfín dlouholebý, něco kolem 260 zubů. Delfíni dokážou předsunutou spodní čelistí usmrtit i žraloka. Dosavadní stav poznání naznačuje, že současný stav komunikace s těmito tvory je spíše výsledkem nedostatků technicky vyspělé lidské civilizace. Delfín pro dorozumění činí své biologické maximum. Vyšší stupeň komunikace je zřejmě jen otázkou času. Delfín je pravděpodobně biologickým modelem mnoha zařízení, která člověk v potu tváře vynalézá.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 miska miska | 24. března 2009 v 13:19 | Reagovat

jejich moc malo

2 katka katka | 2. června 2011 v 20:00 | Reagovat

:-D  :-)

3 floor length bridesmaid dresses floor length bridesmaid dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 18:49 | Reagovat

I needed to show you i are actually watching for a short time and that i would want to join the feed. Ill give it a try but I will need help. That is a terrific find and i also would hate to give up touch, and maybe never think it is again.
http://www.isdress.org

4 fake watches fake watches | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 5:56 | Reagovat

Q. Why did the cookie go to the hospital?
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama